Konsept – 2016

‘Uyandırma Servisi’, GÜNAYDIN!

Uyanmak; yeni bir güne, yeni bir sürece heyecanla başlamaktır!

 

Uyanış zili, çok farklı biçim ve zamanlarda, bambaşka yerlerde çalıp bizi uyandırabilir! Bu uyanış, doğada yapılan bir yürüyüş esnasında, bir kitabın içinde bazen bir şarkının sözlerinde, bazen de yeni biri ile tanışınca ya da bir haber alınca gerçekleşebilir!

  • Bunlardan bazıları dünyamızı altüst eder veya onun gidişatını değiştirebilir. İyi bir uykudan sonra yeni her güne heyecan ve pozitif duygularla başlamak güzeldir!
  • Günümüzde kitle iletişim araçları -özellikle internet- sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde olan bitenden anında haberdar olabiliyoruz. Bu sayede hayatı fark ederek yaşayabiliyoruz.

 

İnsanlık tarihinde yaşanan bütün gelişmelere rağmen dünyanın problemleri hala aynı; savaşlar, açlık, hızlı nüfus artışı, terör, doğal afetler… Korkutucu ve acımasız gerçekliklerin yanı sıra güzellikleri ve heyecan verici durumları aynı anda içinde barındıran bir Dünya’da yaşıyoruz. Farkında olunması gereken öyle çok ‘şey’ var ki!

 

2016 yılının Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilecek 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin başlığı “Uyandırma Servisi, GÜNAYDIN!” olarak belirlendi. Bu tema ile amaçlanan, Türkiye’den ve yurt dışından, çocuk ve gençlerin farklı sanat disiplinlerinde (görsel sanatlar, film, dans, müzik, tiyatro, yeni medya…) yaratıcı, ve bağımsız biçimde sanatsal üretimlerde bulunmalarını sağlamaktır. Katılımcılar ve izleyiciler için sembolik olarak ‘uyandırma servisi’ başlığı altında bir farkındalık yaratarak, yaşadıkları çevreye ve kendilerine karşı duyarlılıklarının artması hedeflenmektedir.

Devamında belki çok daha basit başka sorular da sorulabilir;

  • Sen kendin, bir şeyin farkına vardığın anı hatırlayabilir misin?
  • O neydi ve nasıl oldu?
  • Hayatında nasıl bir değişiklik yarattı?
  • Uyumayı mı uyanmayı mı tercih edersin?
  • Uyandıysan başkalarının da uyanması gerekir mi?
  • Sen ne yapabilirsin?

 

Bu metin PASAJ, Maria Sezer ve Leyla Sakpınar tarafından hazırlanmıştır.