Kuratörlerimiz – 2016

Pasaj Sanatçı İnsiyatifi

 

PASAJ Sanatcı Insiyatifi 2010 Aralik ayından kurulmuş ve 5 kişilik bir grup tarafından yürütülmektedir.

www.pasajist.com

 

SEÇİL YAYLALI

Seçil Yaylalı (1972) ITU Endüstriyel Tasarım ve YTU Bileşik Sanatlar bölümlerinde mastırlarını tamamlamıştır. Enstalasyonlarının yani sıra farklı sosyal gruplarla farklı kentlerde çalışmıştır: Zorunlu göç mağduru çocuklarla (Diyarbakır, İstanbul), psikiyatrik hastalarla (Novara), gençlerle (İstanbul, İskenderiye, Berlin, Barcelona), göçmen çalışanlar (Beyrut), sokak satıcıların ile (Torino) da projeler gerçekleştirmiştir. Her projede birlikte üretimin/ değiş tokuşu destekleyen katılımcıların spesifik ihtiyaçlarını/isteklerini önemseyen bir ortam yaratmaya çalışır. Paylaşılan tecrübeleri gruba ortak amaca dair bir ürün üretimi ihtiyacı getirmektedir. Ameno -Asilo Bianco, Beyrut -Zico House, Viyana -Gols, Ramallah -Al Mahata’da sanatçı yerleşim programlarına katılmıştır. PASAJ sanatçı inisiyatifini 2010’da İstanbul’da arkadaşlarıyla kurmuştur.

 

ÖZGÜR DEMİRCİ

Özgür Demirci (1982) üretimini çeşitli materyallerle sürdüren bir sanatçı. Sanatçının külliyatının büyük kısmını videolar, performanslar, objeler, enstalasyonlar ve mekana özgü yerleştirmeler oluşturuyor.

Demirci, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Disiplinlerarası Sanat Bölümünden 2008’de mezun oldu, yüksek lisansını C:Art:Media alanında Gothenburg, Valand School of Fine Arts’ta 2010 tamamladı. Türkiye, İsveç, Japonya, İtalya, Almanya, Polonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’da çeşitli sergilere ve kamusal projelere katıldı. Pasaj proje alanında ve Öktem&Aykut Galeri’de kişisel sergileri seyirciye sunuldu. Demirci, İstanbul ve İzmir’de çalışıyor ve yaşıyor.

 

GIORGIO CAIONE

Giorgio Caione (1981) bağımsız küratör ve fotoğrafçı İstanbul ve Torino’da yaşıyor. Brera Akademisi Güzel Sanatlar Fakültesi, Milano’da Çağdaş sanat alanında mastırını tamamlamıştır. 2007’den beri İtalya, Türkiye ve diğer ülkelerde müzeler, enstitüler ve sanat derneklerinde çalışmaktadır.

Projelerinin arasında Studi Aperti Sanat Festivali (küratör, Ameno – İtalya, 2008-2015), 2nd İstanbul Tasarım Bienali (katılımcı, İstanbul, 2014), Prima Luce (fotoğrafçı, Cenova, 2014) Chavez, di tanti uno solo (küratör, 2012-14, İtalya -İsviçre), StartMeUp (katılımcı, Torino, 2009).

Kitaplarının arasında Curare, dialogues on curating (Asilo Bianco Editions, 2015), Enrica Borghi (AB Editions, 2014), Meet me in the Clouds (Pasajist, 2012).

 

ELIF BURSALI

Elif Bursalı  (1986 ) Marmara ünivertesi iktisat bölümünden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi bölümünde yüksek lisansını Sanatçı İnisiyatifleri konusu üzerine tamamladı. Halen turizm sektöründe çalışmakta olup, sanatçı inisiyatifi olan Pasaj’ın yürütücülerindendir.

 

ZEYNEP OKYAY

Zeynep Okyay (1986) felsefe eğitimi üzerine kültür yönetimi eğitimi aldı. Kültür politikaları, sürdürülebilirlik, çağdaş sanat ortamı, bağımsız sanat alanları üzerine düşünüyor, araştırıyor, yazıyor. Bu zamana kadar farklı sanat etkinliklerinde sanatçı ilişkileri, koordinatörlük ve rehberlik yapan Zeynep, aynı zamanda PASAJ bağımsız sanat alanının ortak kurucularından.

 

 

PASAJ Sanatci Insiyatifi’ne Asya Asyali, Ecem Erinanc ve Tuna Pektas bu projede asistanlık yapmaktadırlar.