Müzik ve Dans Performansı Başvuru Şartnamesi

A- AMAÇ

Tüm etkinliklerin ve katılımın ücretsiz olduğu İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin altıncısı 20 Nisan-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Her iki yılda bir düzenlenen Bienal, “yaratıcı yeni kuşakların yetişmesi için uygun iklim yaratma” genel amacıyla çalışmalarını yaygınlaştırmaktadır.

Bienal’de; 4-18 aralığındaki çocuk ve gençlerin, güncel sanatın içinde yer almaları; farklı malzeme, teknik ve disiplinleri kullanmaları ve özgün sanat çalışmalarını toplumla paylaşmaları hedeflenir. Öğrenim gören her yaştan bireyin desteklenerek kültür-sanat yaşamına yön verecek üretici ve bilinçli sanatseverlerin yetiştirilmesi amaçlanır.

B- KATILIM KOŞULLARI 

Katılım ve tüm etkinliklerin ücretsiz olduğu Bienal’e; 4-18 yaş arasındaki öğrencilere eğitim veren ve tüm okul türlerinde görev yapan öğretmenler, dansçılar, müzisiyenler, dramacılar, başvuru yapabilir.

Müzik, Dans ve Diğer Performanslar için herhangi bir konu, repertuvar,dil, tür, süre, kostüm vb. konularda bir sınırlam bulunmamaktadır. Bazı performanslarda sınırlı sayıda yetişkin eşlikçi, müzisiyen desteğine izin verilmektedir. Bienal katılmak için online Başvuru Formu doldurulması gerekmektedir.

Bienal, öğretmen, yetişkinler veya sanatçıların rehberliğinde, anasınıfı, ilkokul, ortaokulve lise öğrencilerinin her türlü müzik ve sahne sanatlarına ait sanatsal üretimine açıktır.

Ses sitemi ve sahne gerektirmeyen performanslar Şehir Hatlatı Vapurları ve Bienal Mekanlarında, ses sitemi ve sahne gerektiren performanslar İstanbul’un sembolik meydanlarına kurulacak sahnelerde izleyici ile buluşacak.

C- TAKVİM

Bienal Takvimi
20 OCAK 2022 GÖRSEL SANATLAR BAŞVURULARININ KAPANMASI
4 MART 2022 MÜZİK VE SAHNE SANATLARI BAŞVURULARININ KAPANMASI  
06 – 25 OCAK 2022 DEĞERLENDİRME KURULU PROJE DEĞERLENDİRME 20 GÜN
10 ŞUBAT 2022 PROJE BAŞVURU SONUÇLARINI AÇIKLAMA 2 GÜN
14 Mart 2022 MÜZİK VE SAHNE SANATLARI PROGRAMININ OLUŞTURULMASI 9 HAFTA
4.5.6.NİSAN 2022 Proje Teslimi 3 GÜN
7-10 NİSAN 2022 BİENAL PROJE YERLEŞTİRME 4 GÜN
11-18 NİSAN 2022 BİENAL EKİBİ SON DÜZENLEME 7 GÜN
20 NİSAN 2022 AÇILIŞ  
24-26 Mayıs 2022 PROJELERİN GERİ ALINMASI  

D- DEĞERLENDİRME

  1. Başvurular alanında uzman sanatçı ve sanat eğitimcilerinden oluşan Bienal Jürisi tarafından incelenerek Bienal Sahne Programına eklenecektir.
  2. Değerlendirme süreci başvurusu yapılan projelerin, teknik altyapımıza uygunluğu kriteri üzerinden yapılacaktı

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

  1. Başvurular, her türlü müzik ve sahne perfornamsına açıktır.
  2. Başvurular her dilden, repertuvardan prodüksiyona açıktır.
  3. 4-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin projeleri olmalıdır.
  4. Projeler Meydanlarda, Vapurlarda veya Bienal Mekanlarında icra edeilmey uygun olmalıdır.
  5. Dezavantajlı, engelli ve kolektif üretim yapan projelere öncelik verilecektir.

Kabul edilen prodiksiyon/performans/projelerin demoları istenecektir. Bienal programında, web sitesinde ve sosyal medyada paylaşımın yapılabilmesi için Başvuru forunda yer alan açıklam bölümüne repertuvar, grup isimi, gibi detaylar eksiksiz yazılmalı, talep edilen fotoğraf ve görseller zamnında temin edilmelidir.

E- HAKLAR

Gönderilen proje, yapıt, performans, konser ve diğer işlerin, fotoğraf ve görüntüleri yapıt sahibinin izini ile katalogda, afişte, web sitesi, tanıtım filmi, broşür ve etkinlik materyallerinde kullanılabilir.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında gönderilen sanat çalışmalarının telif hakları eser sahibine aittir. Eser sahibi izini olmadan kullanılmayacaktır.

*Bienal Yönetimi ve Milli Eğitim Bakanlığı pandemi ve diğer olağanüstü durumlarda tarih ve organizasyonla ilgili değişiklik yapabilir.