Biz

‘Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal ise her yere.” Albert Einstein

BİENAL HAKKINDA /ŞİMDİ VE BURADA

18 yaş altında olan, 3 milyon çocuk ve gencin yaşadığı İstanbul‘da, 2010 yılından bu yana İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali gerçekleştiriliyor. Her iki yılda bir düzenlenen bienal, hem Türkiye’de hem de yurt dışında yaşayan çocuk ve gençlere yönelik, Türkiye’nin en büyük çaptaki sanat etkinliğidir.

Bienal, yaratıcılık üzerine derinlemesine bir incelemeyi ve yansıtmayı hedefler. Gelecek nesillerin gelişimi için, çocukların yetişirken, sanata değer vermeyi ve estetik yaratımını öğrenmeleri, bugün her zaman olduğundan daha önemlidir. Bienal, çocuklara ve gençlere farklı mecralarda sanat üretmeleri için fırsat tanır. Bu sayede, çocukların aynı zamanda deneyimlerini aktararak kendilerini görünür kılması hedeflenmektedir. Resim, çizim, baskı ve heykel gibi farklı disiplinler de dahil edilebildiği gibi, üretilecek film, ses, performans, tiyatro ve müziği kullanma yaklaşımlarına da olanak sağlar.

2018 yılında gerçekleştirilecek 5. Bienalin teması, ŞİMDİ VE BURADA! Bu tema üzerine yaratılacak sanat ve performans çalışmaları, 19 Nisan-23 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul’da çeşitli mekanlara paylaştırılarak, sergilenecek.

ŞİMDİ VE BURADA! Bu anda ve burada olmak ne anlama geliyor? Bazen, etrafımıza bakmak ve şimdi ve burada hayatımızın neye benzediğini fark etmek mümkün. Şimdi ve burada olmak sadece günlük yaşantımızı mı yansıtıyor? Zihninde ya da sanal dünyada, aynı anda başka bir yerde olabilirmisin? İçimize ya da dışımıza bakabilirmiyiz? Geçmiş ya da gelecek kişinin kendi deneyimleriyle mi ilişkilidirsadece? Zamanı nasıl algılarız? Yoksa bu bir yanılsama mıdır? Yalnızca anını yaşamak sorumsuzluk ya da umursamazlık mıdır? Doğaya verdiğimiz değer ve güçlü bağımızın yaşantımızdaki önemini akla getiriyor mu? Sence dünyanın her tarafındaki çocuklar ve gençler ŞİMDİ ve BURADA! olmayı nasıl deneyimliyorlar?

Her bienal etkinliğinde, bir haftalık zaman dilimi, Çocuk Haklarına odaklanmaya ayrılmaktadır ve bienal ayı süresince bir dizi uygulamalı atölyeler, canlı performanslar, toplantılar, tartışma ve seminer etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Yaratıcı akılla her tür aracı kullanan ve ŞİMDİ ve BURADA! yolculuğunu paylaşan tüm çocuk ve gençlere, hoş geldiniz diyoruz!