Tarihçe

Bu bienal, sergi, etkinlik ve atölyelere katılan öğrenciler dışında, yazarlar, sanatçılar, sanatseverler, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve medya mensuplarından oluşan geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlenmiştir. Üç farklı mekanda 320 okul, 3.500 öğrenci yapıtı ve 65 bin ziyaretçi ike bir rekora imza atılmıştır.

Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilen II. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin konseptini küratörler; Maria Sezer, Leyla Sakpınar, Gülçin Özdemir ve Esra Çelikkanat “Düş Çocuk, Gerçek Çocuk”, “Düş mü, Gerçek mi?”olarak belirlendi.

Nüfus hareketliliğinin en yoğun olduğu kamusal alanların seçildiği II. bienalde; Şehir Hatları Vapurları, Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi, Kadıköy Merkez Sanat Galerisi ve Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Merkezi ile Kadıköy İskele Meydanı kullanıldı. 298 okul, 4.433 öğrenci ile 287 proje (resim, yeni medya, fotoğraf, video, seramik, enstalasyon vb.) ve 94 etkinlik, 23 bin izleyici tarafından takip edildi.

15 Mayıs-15 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşen III. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali; “Küçük Olan Güzeldir!” konsepti ile Beşiktaş Belediyesi, Mustafa Kemal Merkezi / Beşiktaş Çağdaş, Şehir Hatları Vapurları, Doğuş Üniversitesi, Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi ve SALT Galata’da gerçekleştirildi. Bienal, 291 okul, 7.311 öğrenci, 349 proje (resim, yeni medya, fotoğraf, video, seramik, enstalasyon vb.), 246 etkinlik, 36 bin izleyici tarafından takip edildi.

Bienal; İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurumsal ortaklığında; Kültür Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Akbank Sanat, Şehir Hatları A.Ş, Fotoğraf Vakfı, ENKA Vakfı, AKUT, İsveç Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, ÖRAV Öğretmen Eğitim Vakfı, Bilgi Üniversitesi ÇOÇA gibi birçok kamu ve STK işbirliği ile çalışmalarını sürdürmektedir.