Meeting Point

6. İSTANBUL ÇOCUK VE GENÇLİK SANAT BİENALİ KONSEPTİ

“BULUŞMA NOKTASI”

20 Nisan – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde “Buluşma Noktası’nı” deneyimlemeye hazır mıyız?

Bizler, çocuk ve gençlerimizin yaratıcılıklarının farkındayız ve bu noktada 6. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde mucizelere açık yeni bir konseptle, “Buluşma Noktası” ile sizlere, yeniden çağrıda bulunuyoruz.

Biz bu daveti 2020 yılında yapmıştık ama sadece bizi değil tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs pandemisi bir araya gelmemizi engelledi. 2020 yılının Mart ayından itibaren Covid-19 nedeniyle uzunca bir süre evlerimizden dışarı çıkamadık, derslerimizi uzaktan takip etmeye ve yine de üretmeye çalıştık. Artık pandemi hayatımızın bir parçası haline geldi. Peki, hayatımızı eşi benzeri görülmemiş bir şekilde yeniden şekillendirecek olan bu sürecin sonuçları ne olacak? İnsanlık geliştirdiği yapıyı devam ettirmeyi başarabilecek mi? 

Bu noktada “Buluşma Noktası” temasının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Biz yine, “ben”, “mekan” ve ‘’uzam’’ bağlamında karşımıza çıkan olgulara “sanat’” yoluyla mercek tutacağız. Çocuklar ve gençler kendi dünyalarında karşılaştıkları, yaşadıkları, karşı karşıya kaldıkları problemlere nasıl tepki veriyor? Neler düşünüyor ve hissediyorlar? Yaşadıklarıyla, bu sorunların hangi noktalarında buluşup çoğalıyor ve çoğaltıyorlar? İşte “Buluşma Noktasında” bizi birbirimize benzer veya farklı yapan özelliklerimizi buluşup konuşabilir, tartışabilir ve bunu farklı biçimlerle ifade edebiliriz.

Peki, kendimizi ve çevremizi hangi konu başlığı altında ifade edeceğiz? Ekosistemler gibi sosyal ve ekonomik sistemlerin birbirine bağlı var olduğunu unutmayalım! Doğal kaynaklar hızla tüketilirken topraklar, su kaynakları ve atmosferimiz de hızla kirlenmeye devam ediyor. Peki yaşama gözümüzü açtığımız yer olan Dünyanın hayatımızdaki rolünü değiştirebilir miyiz? Bir yandan açlık ile mücadele eden insanlığın diğer yandan beslenme dengesizliğini doğuran sebepleriyle karşılaştığımızda ne yapacağız? Önceliğimiz: İklim mi? Karbon ayak izi mi? Obezite mi? Açlık mı? Pandemi mi? Hangisinde buluşacağız? Günümüzün çılgın tüketim toplumu dijital ağlarda pek çok ortak noktada buluşmasına rağmen, reel dünyada bir türlü bir araya gelemiyor. Sanki derin bir uyku halindeyiz. Sanal bir uyku derinliğindeyiz.

Çocuklarımız ve gençlerimiz sanal alemin bilgisayar oyunlarında mı sosyal medya ağlarında mı buluşacak? Yoksa bir ağacın yok oluşundaki ekosistem gerçekliğinde mi? Belki de yapmamız gereken tüketim toplumunun çılgınlığına mercek tutmaktır. Öte yandan kültürel miras hazinelerini tanıyıp öğrendikçe sahip çıkma bilinci gelişen gençlerimiz, belki de kültür miraslarını koruma noktasında buluşacak. Mikro-makro gerçekliğinde kimi zaman büyüteç altında incelenen buluşma noktası, belki de gelecek nesilleri uzayın sonsuz derinliğinde keşiflere ve Güneş sisteminde bildiğimiz tek yaşam formuna sahip Dünyamızın yok oluşuna şahit olurken, başka dünyalar arama nedenine yönlendirecek.

Bu yılın konsepti olan Buluşma Noktası” ekseninde, çocuklarımız ve gençlerimiz yaşadığımız dünya gerçekliğine mercek tutarak, birlikte araştırıp, gözlemleyip, tartışıp ve projeler üretip, yöntemler ve çözümler önerecekler. Belki küresel sorunlara, belki bölgesel farklılıklara, yaşadıkları kentin sorunlarına, küresel ekonomik problemlere, pandeminin getirdiklerine odaklanacaklar. Belki de sadece farkındalık yaratma ya da oyun oynama adına ortak noktada buluşacaklar. Kim bilir?

Hangi noktalarda buluşuyor ve ayrılıyoruz? Ayrılan noktalar, tekrar hangi noktalarda birleşir? Noktaların birleşme ve buluşma nedenleri neler olabilir? Cevaplarımız ne olursa olsun, 20 Nisan – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında “Buluşma Noktasında” çocuk ve gençlerin üreteceği yaratıcı sanat projeleriyle buluşmayı istiyoruz.    

Bienal Ekibi