Meeting Point

6. İSTANBUL ÇOCUK VE GENÇLİK SANAT BİENALİ KONSEPTİ

“BULUŞMA NOKTASI”

20 Nisan – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde “Buluşma Noktası’nı” deneyimlemeye hazır mıyız?

Çocuk ve gençlerimizin yaratıcılıklarının farkındayız ve bu noktada 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin mucizelere açık yeni bir konsepti, “Buluşma Noktası” ile sizlere çağrıda bulunuyoruz.

Buluşma Noktası ile “ben”, “mekân” ve “uzam’’ bağlamında karşımıza çıkan olgulara “sanat’” yoluyla mercek tutacağız. Çocuklar ve gençler kendi dünyalarında karşılaştıkları, yaşadıkları, karşı karşıya kaldıkları problemlere nasıl tepki veriyor? Neler düşünüyor ve hissediyorlar? Yaşadıklarıyla, bu sorunların hangi noktalarında buluşup, çoğalıyor ve çoğaltıyorlar? İşte “Buluşma Noktası”nda bizi birbirimize benzer veya farklı kılan özelliklerimizi buluşup konuşabilir, tartışabilir ve bunu farklı biçimlerle ifade edebiliriz.

Peki, kendimizi ve çevremizi hangi konu başlığı altında ifade edeceğiz? Ekosistemler gibi sosyal ve ekonomik sistemlerin birbirine bağlı var olduğunu unutmayalım! Doğal kaynaklar hızla tüketilirken topraklar, su kaynakları ve atmosferimiz de hızla kirlenmeye devam ediyor. Peki yaşama gözümüzü açtığımız yer olan Dünyanın hayatımızdaki rolünü değiştirebilir miyiz? Bir yandan açlık ile mücadele eden insanlığın diğer yandan beslenme dengesizliğini doğuran sebepleriyle karşılaştığımızda ne yapacağız? Önceliğimiz: İklim mi? Karbon ayak izi mi? Obezite mi? Açlık mı? Hangisinde buluşacağız? Günümüzün çılgın tüketim toplumu dijital ağlarda pek çok ortak noktada buluşmasına rağmen, reel dünyada bir türlü bir araya gelemiyor. Sanki derin bir uyku halindeyiz. Sanal bir uyku derinliğindeyiz.

Çocuklarımız ve gençlerimiz sanal âlemin bilgisayar oyunlarında mı sosyal medya ağlarında mı buluşacak? Yoksa bir ağacın yok oluşundaki ekosistem gerçekliğinde mi? Belki de yapmamız gereken tüketim toplumunun çılgınlığına mercek tutmaktır. Öte yandan kültürel miras hazinelerini tanıyıp, öğrendikçe sahip çıkma bilinci gelişen gençlerimiz; belki de kültür miraslarını koruma noktasında buluşacak. Mikro-makro gerçekliğinde kimi zaman büyüteç altında incelenen Buluşma Noktası, belki de gelecek nesilleri uzayın sonsuz derinliğinde keşiflere ve Güneş sisteminde bildiğimiz tek yaşam formuna sahip Dünyamızın yok oluşuna şahit olurken, başka dünyalar arama nedenine yönlendirecek.

Bu yılın konsepti olan “Buluşma Noktası” ekseninde, çocuklarımız ve gençlerimiz yaşadığımız Dünya gerçekliğine mercek tutarak, birlikte araştırıp, gözlemleyip, tartışıp ve projeler üretip, yöntemler ve çözümler önerecekler. Belki küresel sorunlara, belki bölgesel farklılıklara, belki de yaşadıkları kentin sorunlarına odaklanacaklar. Belki de sadece farkındalık yaratma ya da oyun oynama adına ortak noktada buluşacaklar. Kim bilir?

Hangi noktalarda buluşuyor ve ayrılıyoruz? Ayrılan noktalar, tekrar hangi noktalarda birleşir? Noktaların birleşme ve buluşma nedenleri neler olabilir? Cevaplarımız ne olursa olsun, 20 Nisan – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında “Buluşma Noktasında” çocuk ve gençlerin üreteceği yaratıcı sanat projeleriyle buluşmayı istiyoruz.    

Bienal Ekibi