Kuratörlerimiz – 2018

 

LEYLA SAKPINAR

KADER AKÇAY

FIRAT BİNGÖL

ÖZGÜR YENER

LEVENT GÜLER

LEYLA SAKPINAR

2010 yılında başlatılan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienal’in kurucularından, sanat danışmanı ve kürator görevlerinde bulundu. Pera Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Enka Okulları, Borusan Sanat Merkezi, Anadolu Kültür gibi birçok kültür kurumları ve çeşitli STK’larda çocuk ve gençlere yönelik programlarda eğitmen olarak görev aldı ve sanat danışmanlığı yaptı. Çocuk kitapları yazdı ve resmetti. Stockholm’de doğan Leyla Sakpınar, Paris, Ecole Superieure d’Arts Graphiques, (ESAG), ve Parsons School of Design, New York’ta resim bölümlerini bitirdi, Paris’te  Cité International des Arts’da misafir sanatçı programına katıldı. Seramik, heykel ve resim işlerinde aidiyet, gelenek, doğa ve gündem içeren konuları ele alır. Birçok ulusal ve uluslararası sergilere katılmıştır.

KADER AKÇAY

2014 yılından itibaren İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali’nde Türkiye Güzel Sanatlar Liseleri küratörlüğünü yapmaktadır. İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nde 10 yıl Resim Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Güzel Sanatlar  Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü, Doğuş Üniversiyesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülesi, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Haliç Üniversitesi GSF, İzmir Dokuz Eylül GSF ile ortak çalışmalar yürüterek workshop ve sergi düzenlemeleri yaptı.Türk Çocuk Vakfı ile Deprem çocukları sanatla rehabilite çalışmalarına katıldı ve çeşitli Sosyal Sorumluluk projelerinde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla çocuk ve gençlere yönelik sanatla farkındalık projeleri yürüttü, ulusal resim yarışmalarında jürilik yaptı. M.E.B. sanat eğitimi programlarının oluşturulması komisyonlarında bulundu, gençlere yönelik sanat eğitimi seminerleri düzenledi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü mezunu olan Kader Akçay,  ulusal ve uluslararası birçok sergiye katılmıştır ve nesnesi “insan” olan resim ve fotoğraf çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

FIRAT BİNGÖL

2001-2004 yılları arasında Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ile Diyarbakır ve İstanbul’da sosyal dışlanmaya maruz kalmış çocuklarla, gönüllü ve profesyonel olarak sanat atölyeleri yürüttü. 2004’te Diyarbakır’da, Çocuklar Aynı Çatı Altında Derneği’nde, sanat atölyeleri koordinatörlüğü yaptı.  2008’de 2. Sinop Bienali (Sinopale) Çocuklar İçin Yaratıcı Sanat Atölyesi’nde sanat eğitmenliği yaptı. 2009 yılında İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (İELEV) İlköğretim Okulu ve Vezneciler İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinin birlikte katıldığı, “Sosyal Sorumluluk-Sanat Atölyeleri Projesi”ni yürüttü. 2009- 2012, İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (İELEV) İlköğretim Okulu’nda sanat eğitmeni olarak çalıştı. 2012’de Dalgın Sular’da ( çizgi roman ve sosyal sorumluluk projesi) kurucu üye, çizer ve eğitmen olarak çalıştı. 2014’de İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali Atölye Program Ekibi’nde yer aldı. 2013-2014 yılları arasında (TANDEM) Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye (TR) – Avrupa Birliği (AB) Aynen/Einen Hip Hop Projesi’ni yürüttü. 2015-2017 SKYGD kapsamında Suriyeli mülteciler, kamplarda çocuklar ile sanat Atölyeleri yürüttü. 2017 KODA (Köy Okulları değişim Ağı) Projesinde Program ve içerik geliştirme ekibinde yer aldı. Sanat atölyesi ve sanat eğitmenliğini yapmaktadır. 2017 yılında ayrıca, SKYGD’nin yürüttüğü PeaceBeat Hip Hop Proje ekibinde yer aldı. 2013’den beridir Yeni Okul’da Sanat Öğretmeni olarak Çalışmaktadır. Sanatçı, Resim, video ve fotoğraf alanlarındaki çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

ÖZGÜR YENER

Anadolu Güzel Sanatlar Derneği yönetim kurulu üyesi. M.E.B. ve özel kurumların sanat etkinliklerinde komisyon üyeliği yaptı. Sanat eğitiminin gerekliliği üzerine seminerler verdi. İstanbul Üniversitesi Vakfı Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi ve çeşitli kurumlarda sanat programları yürüttü. İstanbul’da doğan Özgür Yener Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Ana Sanat Dalından mezun oldu. Madrid, Universidad Complutense’de “Çağdaş Sanat Teoriği ve Pratiği” adlı master programını tamamladı. 2005 yılında aynı üniversitenin doktora eğitimine kabul edildi. “Plastik, Teknik ve Konsept” programı doğrultusunda “materik resim”, “çoklu ifade imkânları”, “tarihi ve çağdaş koleksiyonlar vasıtası ile koleksiyonculuk fenomeni” gibi dersler aldı. Del Prado, Thyssen-Bornemisza ve Reina Sofia müzelerinde incelemelerde bulundu. Eserleri birçok özel ve resmi koleksiyona girmiş olan sanatçı yurt içinde ve yurt dışında birçok kişisel ve karma sergide izleyicileriyle buluşmuştur.

LEVENT GÜLER