Müzik

19 Nisan-23 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, müzik etkinliklerinin sayısını arttırmayı ve niteliğini yükseltmeyi hedeflemektedir. Ana metinden de anlaşılabileceği gibi, bundan önceki senelerde atölyeler düzenlenmiş, vapurlarda (Kadıköy-Karaköy, Eminönü, Beşiktaş hatları) ve meydanlarda (Kadıköy ve Taksim) kurulan sahnelerde çocuklara ve gençlere kendilerini ifade etme imkanı sağlanmıştır.

Bu sene, Bienal üç tip organizasyon gerçekleştirmeyi hedeflemektedir: Konferanslar, atölyeler ve konserler. Konferanslar ve atölyeler; müzik, ses veya müzikoloji alanında önemli başarılara imza atmış katılımcılar tarafından düzenlenecektir. Bu etkinliklerin amacı, gençlerin ufkunu genişletmek; onları okullarda gösterilen eğitime, içerik ve şekil itibari ile, alternatif kabul edilebilecek yöntemler yoluyla müzik yapan, kayıt eden veya düşünen sanatçılar ile buluşturmaktır.

Çocuklar ve gençlerin katılımcı olarak içerisinde bulundukları konserler ise, bu sene farklı bir metodoloji ile değerlendirilecektir. Bienal, her türlü etnik, dini ve sosyo-ekonomik gruba dahil 4-18 yaşları arasında çocuk ve gence katılma imkanı sağlamak için birçok okul ve vakfıla işbirliği başlatmıştır. Ayrıca, başvurular bittikten sonra, farklı gruplara ayrılacak olan projeler, içerik ve potansiyel sunma şekline uygun olarak gruplandırılacaktır. Bu projeler, Şehir Hatları Vapurları, Meydanlar, Antrepo 1, ve Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin de içinde bulunduğu, gün geçtikçe sayıları artan mekan listesindeki yerlerden birinde Bienal programına dahil edilecektir.

Bu üç tip organizasyonun başvurusu internet üzerinden (www.cocukgenclikbienal.org) gerçekleştirilmektedir. 1 Mart 2016 müzik projeleri için son başvuru tarihi olup, özel önerileriniz veya sorularınız için ali@cocukgenclikbienal.org‘dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.